Blogs

Zelta pildījums - mainam terminoloģiju

21/02/2016

No 2015. gada 3. februāra tiek mainīts gold filled (GF) zelta izstrādājumu nosaukums latviešu valodā. Turpmāk šādiem zelta izstrādājumie tiks piemērots apzīmējums  - zelta pildījums

zelta pildījums

 

Izmaiņas terminoloģijā ir nepieciešamas lai pircēji skaidrāk varētu atšķirt apzeltījuma izstrādājumus (0.5mikronu zelta kārta) no izstrādājumiem, kuros zelts ir vismaz 1/20 no kopējā izstrādājuma svara (saskaņā ar ASV likumu) un tie kalpo 10-30 gadu bez nodiluma pazīmēm. Sarunās ar pircējiem Latvijā iepriekš lietotais apzīmējums zelta pārklājums bieži vien tika pārprasts kā apzeltījums, tādēļ turpmāk ir nepieciešams skaidrāks formulējums.

Zelta pildījums (un nevis pārklājums vai pildītais zelts, vai zelta velmējums) precīzāk apzīmē zelta izstrādājuma tehnoloģisko procesu. Zelta kārta 900 C grādu temperatūrā un uzreiz pēc tam 2500psi spiedienā tiek iekausēta (iepildīta) bāzes materiālā (misiņš, bronza, vai metālu sakausējumi), veidojot 50-100 mikronus biezu ārējo zelta (biežāk 585 proves) kārtu. Izveidojas noturīga metalurģiskā sakausējuma struktūra.

 

Iepriekš jau rakstīju par atšķiribām starp apzeltījumu un zelta pildījumu (raksta publicēšanas brīdī lietoju vēl terminu pārklājumu).

Rolled gold līdzīgā tehnoloģiskā procesā (biežāk izmanto Lielbritānijā) izmanto mazāk zelta (piem 1/10 daļa no izstrādājuma kopsvara - 2 reizes mazāk kā zelta pildījums).

 

Termini dažādās valodās:

Angļu valodā - gold filled 

Vācu valodā - gold-gefüllt

Krievu valodā - наполненное золото (alternatīvi tulkojumi- заполненное, наплавленное)

Latviešu valodā - zelta pildījums

 

Papildus informācija angļu valodā:

http://artisanplating.com/overview-of-gold-filled-processes/#manufacturing