Blogs

Dabīgās upes pērles

15/10/2018

Vēl pirms 300 gadiem Lavijā varēja atrast pērles, šobrīd gliemenes, kuras var radīt pērles ir sastopamas dažās mūsu upēs, tikai 5-6 km teritorijā. Tās vairs neveido pērles.  Sākot ar 18. gadsimtu pērļu gliemenes sāk izzust Eiropas upēs. Šobrīd pasaulē dabīgās pērles upju pērles tomēr var atrast. Lielākās iespējas Skotijas upēs  (Tay, Isla) un ASV (Concho River).

Saistīts attēls

 

No visām Skotijas upēm, kurās dzīvo pērļu gliemenes  1/3 upju gliemeņu vairs nav, trešdaļā - tās vairs nevairojas. Ar likumu ir aizliegta un krimināli sodāma jebkura pērļu gliemeņu nozveja vai bojāšana. 

Skotijas upju pērļu gliemenes (Unio margaritifera) ir lielas, tas var dzīvot 100 gadi (3-5 reizes ilgāk nekā jūras pērļu gliemenes). Tās parasti ir tumši brūnā krāsā. Dienā gliemene filtrē vairāk upes ūdens nekā mēs izmantojam mazgājoties dušā.

Skotijas upju pērles jau senos laikos tika uzskatītas par īpaši pievilcīgām. Jūlija Cēzara lietvedis Suetonius rakstīja, 55 gadus pirms Kristus dzimšanas Cēzars uzsāka karagājienu uz Skotiju lai iegūtu pieeju pērļu upju resursiem.
 12. gadsimtā Skotu karalim Alexander I bija lielākā pērļu kolekcija Eiropā.

 

Abernathy Pearl

Little Willie the Abernathy Pearl (viena no skaistākajām Skotijas pērlēm, atrasta 1967 gadā)

 


ASV indiāņi bija pirmie, kas atrada un novērtēja Misisipi upes baseina pērles. Kā kulonus un auskarus tās nēsāja gan vīrieši, gan sievietes. Plaši tika rotās izmantoti arī skaistākie gliemežvāki. Dabīgās upju pērles ļoti reti ir apaļas- pārsvarā tās ir baroka formas, visdažādākajās krāsās (īpaši skaistas ir conch rozā pērles).

 

Mississippi River Pearls

Misisipi dabīgās upes pērles no Anne Moody kolekcijas

 

Beautiful pink conch pearl 11mm 2+ carats

 Conch pērle 11mm, cena $2,500

 

 

Crow River Pearls

 Crow River dabīgās pērles

 

 

Near Perfect USA Natural Pearl 12 carats

 12mm dabīgā upes pērle no ASV, cena $7,685

 

Kopš 1950. gada Misisipi gliemežvāki tiek eksportēti uz Japānu lodīšu sagatavošanai pērļu audzētavām. Liela daļā no upju pērlēm ASV tika atrastas nejauši, tās bija blakusprodukts galvenajam biznesam - dabīgā perlamutra pogu ražošanai no gliemežvākiem.

 Attēlu rezultāti vaicājumam “mississippi pearl buttons”   Saistīts attēls

 

 

Attēli: Cairncross of Perth, Kari Anderson