Blogs

Venēcijas stikls

04/04/2013

Šonedēļ par Venēcijas stikla rotām. Venēcijas stikla meistari jau 12 gadsimtā tiek atzīti par izveicīgākajiem savā arodā. Viņi apvienojas Stikla meistaru ģildē. Tajā laikā stikla ražošana un rotas ir pati nozīmīgākā Venēcijas tautsaimniecības nozare. 1271. gadā tiek pieņemts likums kas aizliedz importēt valstī ārzemju stiklu un iesaistīt ārvalstu darbiniekus stikla ražošanā. Vēl pēc divdesmit gadiem ar likumu ražošana tiek pārvietota uz Murano salu, stikla meistariem tiek piešķirtas īpašas privilēģijas,  piemēram viņu meitas drīkstēja ieprecēties dižciltīgajās ģimenēs). Aizsargājot ražošanas noslēpumus gadsimtiem ilgi Venēcija saglabāja stikla mākslas galvaspilsētas monopolstāvokli. Pateicoties meistara Angelo Barovier atklājumam, Venēcija tika radīts caurspīdīgs stiks - cristallo un izveidots spogulis (Murano meistariem vienīgajiem Eiropā bija tiesības ražot spoguļus).

17. gadsimtā tika izgudrotas šobrīd tik populārās stiklā „iekausēto ziedu” un millefiori ornamentu rotas un dekoratīvie priekšmeti. Tai pat laikā pieauga konkurence- sevišķi Francijā un Bohēmijā. Habsburgu impērijas laikā 18. gadsimtā Eiropas stikla centrs tika pārvirzīts uz Bohēmiju. Venēcijā palika tikai dažās ražotnes. Otro piedzimšanu Venēcijas stikla nozare piedzīvoja pēc Vispasaules izstādes Parīzē 1867. gadā, kad Murano meistars Salviati eksponēja 500 savus darbus un saņēma daudzas izstādes balvas. Slavenākās Murano (Venēcijas stikla) tehnikas:

- AVVENTURINA, metāla spīdīgo daļiņu iekausēšana stiklā

- CALCEDONIO, dažādu krāsu stiklu iekausēšanā citā stiklā

- BULLICANTE, dažāda lieluma gaisa burbulīšu iestrādāšana stiklā

- CRISTALLO, oriģinālā caurspīdīgā stikla tehnoloģija (no 1450. gada)

- FENICO, krāsainu stikla figūriņu - pārsvarā dzīvnieku liešanas tehnika

- MILLEFIORI, stikla stienīšu ar ziediņiem šķērsgriezumu sakausējums

- LATTIMO, pienbalta stikla dekoratīvo trauku veidošana

- GHIACCIO, „ledus” plaisu veidošana iekšpusē, pārklājot ar stikla kārtu

Mūsdienās Venēcijas meistaru tehnoloģijas ir apguvuši un pieprot meistari Amerikā, Eiropā un Āzijā. Katra rota joprojām ir unikāla un joprojām tas ir prasmīgu roku darbs. Šis nedēļas 10. jaunās kaklarotas aplūkot var www.pearls4us.com mājaslapā, sadaļā Kaklarotas